Elszállt…

Elszállt…

Hat héten át „nyitva” volt az ágya. Ő hagyta úgy. Talán bennünket akart vigasztalni, biztatni. Kezével és tekintetével végigsimította, azzal a finomsággal, amellyel az elszunnyadó gyermeket takarja be édesanyja, vagy a kiszakajtott kenyeret simítják végig a ráhintett liszttel. Sejthette, érezte talán, hogy a sokadik kórházi útja után ez most az utolsó lesz?

Indulás előtti imánkban azt kértük az Úrtól, hogy legyen velünk utunkban, melynek Ő ismeri a célját és a végét, s erősítsen meg a hitben és a szeretetben. 

Naponta találkoztunk vele az Onkológián, de a mindennapos tekintet előtt is szívszorító volt az a testi leépülés, mely erre a kórra jellemző. Ám ő jó beteg volt. Aggódott szobatársaiért, akik nála sokkal fiatalabbként (ketten) ott fejezték be útjukat, naponta imádkozott beteg lelkipásztoráért, s a családtagokért. Utolsó napig igyekezett könnyebbé tenni a nővéri munkát- magával kapcsolatban. S amikor egyre erősebb lett fuldokló zihálása, Ady Endre szavaival „Tüdőjének, mint a rossz sípnak, /
Meg-megcsuszik lélegző hangja.”
bocsánatkérőn nézett szét a kórteremben, a zavarásáért. Kis rádióján csak a vallásos perceket hallgatta, magnetofonján az előző istentiszteletek felvételeit.  Amíg kezét fel tudta emelni, a Biblia és Békehírnök volt minden olvasmánya. Csak testben épült le!

Elöljárósági értekezlet közben kaptam az értesítést: ha még életben akarom látni, azonnal menjek. Utánam szóltak elöljáró társaim, hogy imádkoznak értünk. Fátyolos volt előttem az út, s biztosan sok szabálytalanságot is elkövettem közben. Az volt bennem, hogy rákiáltok: Ne hagyjon el bennünket! De amikor megláttam, hogy már „útban van”, csak annyit tudtam mondani: Mama! Az egész elöljáróság azért imádkozik, hogy legyen ereje és hite az utolsó percekben is. Még egyszer mindent nagyon köszönünk…

Hall engem, Mama? Félig felnyíltak szemhéjai, s üvegesedő tekintete „igent” jelzett.

Ő többet fogta a mi kezünket, mint mi az övét. Simogató szeretetét kórházi ágyán próbáltuk pótolni. Nem lehetett! Edgar Allan Poe így sóhajt:  „Óh, az emlék hogy szíven ver…”

Azóta különös szeretettel összeraktuk ruháit, öreges, megbecsült kis értékeit. Kiakasztott régi fényképein, könyvein simogatva töröljük a port. Az angyaloknak – ugye – nincs koruk? Tovább élnek más dimenzióban! Elszállnak közülünk, s ez azért fáj, mert édesanyák, feleségek, munkatársak, imatársak, melegszívű emberek is voltak – egy személyben.

Feleségem édesanyja, özv. Mátyus Imréné éppen 25 éve: elszállt.

U. Kovács Arthur

Tartalom megosztása

Kapcsolódó tartalmak

Megpecsételni

Megpecsételni

Pár hónapja bemerítkezett nővéremmel együtt keresztény családból származunk. Szüleim tanítása és a tőlük látott példa megalapozta az én életemet is. 2018-ban, egy pányoki ifjúsági táborban adtam át az életemet az Úrnak. Azon az estén a […]

Tartalom megosztása
Nem tudás, hanem tapasztalat és hit

Nem tudás, hanem tapasztalat és hit

Keresztény nevelést kaptam. És bár a szüleim válása megnehezítette a testvéreim és az én neveltetésemet, édesapám továbbra is minden tőle telhetőt, sokszor még jóval többet is megtett, hogy a helyes úton tartson minket. Középiskolásként is […]

Tartalom megosztása
Kezdjen velem, amit eltervezett

Kezdjen velem, amit eltervezett

Keresztény, sőt megtért családba születtem, szüleim már kicsi koromtól fogva járattak gyülekezetbe, volt bemutató alkalmam, majd gyerektáborokba, később ifjúsági táborokba is jártam – majd történt egy törés. Egészen pontosan nem tudnám meghatározni hol, csak azt […]

Tartalom megosztása