8 boldogság

8 boldogság

A pszichológia sokat foglalkozik a boldogsággal. Tulajdonképpen mi is, mert boldogok szeretnénk lenni. Csak ez, a kiindulópont ilyen egyszerű, a megvalósítás már egyáltalán nem. Nemcsak szerintünk, hanem a pszichológusok szerint is. Már arra sem könnyű válaszolni, hogy mi a boldogság. Érzés, meggyőződés, életszemlélet, viselkedés, hit, vagy valami teljesen más, megfoghatatlan titok?

Szóval, boldog újévet nekünk! De mégis hogyan? Az elmúlt század egyik leghíresebb pszichológusa, Abraham Maslow kidolgozott egy elméletet, az emberi szükségletekről, amelyek a feltételei az egészséges és a boldog életnek. Kevesen tudják, de Maslow élete végén átdolgozta és kiegészítette a meglátásait, például, ekkor került be az utolsó feltétel is. Szerinte a következők teljesülése kell a teljes élethez:

  1. Alapvető élettani szükségletek: például levegő, alvás, étel, ital, ruházat, meleg lakás. Ezek azok az alapvető szükségletek, amelyekre mindannyiunknak szüksége van.
  2. Biztonsági igények: ezek hasonlítanak a légzsákokhoz, működik nélkülük az autó, de csak egy balesetben tapasztalhatjuk meg a fontosságukat. Ilyenek többek között az anyagi biztonság, közbiztonság.
  3. Szeretet és a közösséghez tartozás igénye: a család, barátságok, közösségek, vagyis a kapcsolatok fontos részei az életünknek, hiányuk magányhoz és depresszióhoz vezetnek.
  4. Önbecsülés szükséglete: a szeretet és a tisztelet mellett fontos a megbecsültség érzése is. Van helyünk a világban, van egy-két dolog, amiben rátermettek vagyunk, ha ezeket gyakoroljuk, mi magunk is gazdagabbak leszünk és hasznosnak érezzük magunkat, és ezt mások is visszatükrözik nekünk.
  5. Tudás iránti vágy, kíváncsiság: tudni, érteni, megismerni vágyás. Ha folyamatosan tanulunk, fejlődünk, akkor újabb és újabb lökést adunk az életünket.
  6. Esztétikai igények: szükségünk van arra, hogy rácsodálkozzunk a minket körülvevő szépségekre. Ide tartozik a harmónia, a rend, és az igazság iránti igényünk is.
  7. Önmegvalósítás: fontos, hogy kibontakoztassuk képességeinket, alkossunk és kiteljesedjen az életünk.
  8. Transzcedencia iránti igényünk: ez az a vágy, hogy találkozzunk és kapcsolatban legyünk azzal, aki meghalad minket, aki több mint mi, és több, mint az itt és a most. Vagyis, ez az Isten iránti vágy.

Tehát, kívánjunk bátran boldog új évet másoknak és magunknak, és közben vigyázzunk az egészségünkre, pihenjünk rendszeresen, legyünk szeretteinkkel, alkossunk, építsünk, de közben ne feledkezzünk el a legfontosabbról: a lelkünkről.

Boldogok, akik éheznek és szomjaznak az igazságra, mert ők megelégíttetnek.

Mt. 5:6.

Elekes József

Tartalom megosztása

Kapcsolódó tartalmak

Jézus mennybemenetelének napja

Jézus mennybemenetelének napja

Kicsit elbújik a nagy ünnepek között a mai, ami idén változékony idő közepette érkezett el hozzánk. De az időjárástól eltekintve is sok bizonytalanság vesz minket körül. Elég, ha csak a szomszédban zajló háború híreire gondolunk. […]

Tartalom megosztása
70 év

70 év

1953. Pünkösd. Akkor a középiskolában minden reggel a Szabad Nép – rádión beolvasott – vezércikke meghallgatásával kezdődött meg a tanítás. Hit, Jézus neve vagy gyülekezet említése szóba sem jöhetett. De odahaza diakónus édesapám minden este […]

Tartalom megosztása
A jubileumhoz

A jubileumhoz

A jubileum emlékünnepet jelent. Emlékezünk is és ünnepelünk is. Egy krisztusi gyülekezet mindig Istennel együtt akar ünnepelni. Ezért amikor visszaemlékezünk különböző nagyszerű eseményekre, csodákra, akkor mindig arra gondolunk hogy Isten volt az aki akkor is […]

Tartalom megosztása