Fiatal házasok hétvégéje

Fiatal házasok hétvégéje

2023. április utolsó hétvégéjét a fiatal házasok nagy részével egy kapcsolatépítő hétvégén tölthettük együtt. Gyülekezetünkben már több éve havi rendszeres, a párkapcsolat építésével foglalkozó találkozásokat szervezünk jegyesek és fiatal házasok számára annak érdekében, hogy kiegyensúlyozott, teherbíró, stabil családokká formálódjanak.

A mostani hétvége témája a konfliktuskezelés volt.

Szombat délelőtt Fűtő Róbert lelkipásztor szolgált közöttünk, aki a Szeretet himnusz segítségével mutatta be azokat a gyakorlatban is megvalósítható lehetőségeket, amelyek segítségünkre lehetnek a mindennapok küzdelmei között. Négy alapvető kérdés átgondolását ajánlotta figyelmünkbe bibliai és gyakorlati példákkal alátámasztva:

1. Hogyan fogalmazzuk meg a kritikát? A Példabeszédek könyve alapján, őszintén elmondani és azt szeretetben elfogadni, építő dolog. Többet ér a türelmes, mint aki várost hódít, a higgadt válasz elhárítja a haragot. Az indulatok szabadjára engedése helyett meg kell tanulnunk beszélni ítélkezés nélkül. Az ítélkezés és az intés más következményekkel jár. Építeni a másikat pozitív, előre mozdító cselekedet. A bölcsek nyelve gyógyít. A biblia biztat arra, hogy mondjuk ki a problémát, de nagy jelentőséggel bír a megfontolt beszéd és a jó időzítés.

2. Hogyan fogadjuk a kritikát? Ez soha nem könnyű. A Példabeszédek könyve szerint a bölcs ember örül, ha a másik inti. A szelíd szó a csökönyösséget is megtöri. Mire kell figyelni? Kritikára rossz válasz a passzivitás és az agresszivitás. Mindkettő olaj a tűzre. Jó megoldás az én-közlés, tény közlés. De berögzült módszereken nehéz változtatni. Nem ezt láttuk, nem ezt vártuk, idegesek vagyunk, nem érezzük jogosnak, ami történt. Nem törvényszerű, hogy agresszivitásba vagy passzivitásba torkolljon a beszélgetés. Lehet, hogy segítség, ha későbbre halasztjuk, térjünk vissza a témára újra, amikor már higgadtan tudunk beszélni róla.

3. Hogyan kérünk bocsánatot? Gyakran a ne haragudj, bocsánat, bocsi könnyen, nem szívből jövő szavak. Nincsenek egyensúlyban a sérüléssel, amelyet okoztunk. Át kell éreznünk a másik fájdalmát, őszintén meg kell vallanunk és bánnunk azt, amivel megbántottuk társunkat. Nem várhatjuk el automatikusan a megbocsátást, inkább kérdezzük meg, hogy meg tud-e bocsátani. 

4. Megbocsátani nem egyszerű. Jogos követelést kell elengednünk, miközben szenvedünk az elkövetett bántás miatt. Legtöbb esetben a megbocsátás intéssel együtt jár. Ki kell fejeznünk érzéseinket, lelkiállapotunkat, az átélt traumát ahhoz, hogy szívünk mélyén is békességre leljünk. Ha kötelesség szinten, elvárások teljesítéseként mondjuk ki a megbocsátó szavakat. Később, egy újabb probléma esetén keserűség, neheztelés ébredhet bennünk.

Hogyan építhetjük kapcsolatainkat? 

  • Érdeklődéssel fordulunk társunk felé
  • Előítélet nélkül, pozitívan fogadjuk megnyilvánulásait
  • Aktív kérdéseket teszünk fel, ami segít az érzelmek, nehézségek megfogalmazásában, kimondásában
  • Beszélünk magunkról, az életünk nyitott könyv társunk előtt
  • Kérdés esetén adunk tanácsot, elmondjuk, mit tennénk az ő helyében

Mind az 5 lépés szükséges ahhoz, hogy kapcsolataink bensőségesebbé, kiegyensúlyozottabbá váljanak.

Végül, nem feledkezhetünk meg legnagyobb, kimeríthetetlen erőforrásunkról. Mennyei Atyánk elküldte Szentlelkét, aki formál minket és társunkat egyaránt. A hétvége többi részén bőven adatott lehetőség a közösség építésére. Plenáris beszélgetés során elemeztük a különböző konfliktuskezelési szokásokat, tanítást hallgattunk meg a megoldhatatlan problémák kezeléséről, mérlegeltük azokat az ajándékokat, amelyeket az Ige által kaphatunk a felmerülő konfliktusok megoldására. Legnagyobb reménységünk az, hogy Isten formál, alakít bennünket. Aki elkezdte bennünk a jó munkát, véghez is viszi azt Krisztus Jézus napjára.

Tartalom megosztása

You Might Also Like

Halld meg, Izráel…

Halld meg, Izráel…

Ekkor odajárult hozzá az egyik írástudó, aki hallotta őket vitatkozni. Mivel látta, hogy jól megfelelt nekik, megkérdezte őt: »Melyik a legelső az összes parancs közül?« Jézus így felelt neki: »Az összes parancs közül a legelső […]

Tartalom megosztása
Üldözött testvéreinkért

Üldözött testvéreinkért

Akikre nem volt méltó a világ… (Zsid 11:38) Ma Magyarországon ritkán szembesülünk az üldözött keresztények gondolatkörével, mert vagy a Terror Háza múzeumába zárjuk őket, vagy ha mai hírekben hallunk róluk, akkor a nagy távolság nyújt […]

Tartalom megosztása
Gyermektáborunkról

Gyermektáborunkról

Abból ismerjük a szeretetet, hogy ő az életét adta értünk; ezért mi is tartozunk azzal, hogy életünket adjuk testvéreinkért. Akinek pedig világi javai vannak, de elnézi, hogy a testvére szükséget szenved, és bezárja előtte a […]

Tartalom megosztása