Miért félünk Az elköteleződéstől? Attól tartunk, hogy lemaradunk valamiről; sebezhetővé válunk, ha belelátnak az életünkbe; bizonytalanok vagyunk, hogy tényleg akarjuk-e; félünk a szabadságvesztéstől.
Elköteleződés esetében az érték az ajtó mögött van, csak akkor tapasztalható meg, ha rászántuk magunkat, enélkül szegényes az élet. Az Isten felé történt elköteleződés kiemelkedő példája Dániel: Isten parancsa fontosabb volt neki, mint a királyé.
Elköteleződés 2023-ban
Isten iránt. A korszellem Istent partnernek tekinti, ha jobb alternatívát lát, továbblép. Gyakori az üzletelés Istennel – ha nem teszi meg, amit kérek, haragszom rá. Ritka a feltétel nélküli elköteleződés, amikor átadom magam azért, amit már megtett.
A gyülekezet iránt. Ez még nehezebb kérdés. Egyáltalán elvárható-e, jogos-e, jó-e, ha valaki elköteleződik egy gyülekezet iránt? Sokan hisznek Istenben, de nem köteleződnek el gyülekezet mellett. Ma az emberek 20%-a hisz a Biblia Istenében, ennek fele jár gyülekezetbe Magyarországon. Miért nehéz a gyülekezethez való tartozás? Lehet, hogy Isten népe időnként irritáló, gyarló, képmutató, nem bölcs – az agyunkra megy. De egy amerikai kutatás szerint, akik elfordultak a gyülekezettől, de istenhitük megmaradt, azoknak a gyerekeik már Istentől is elfordultak.
A szolgálat iránt. Kihívásokkal teli terület ez is. Lemondással jár. Érezhetjük kényszernek – de önként vállalt részvételnek is. Egyébként pedig sáfársággal vagyunk megbízva. Sok a kísértés is: például a csendes felmondás – megúszósan végezzük a munkát. Pedig Isten leginkább a szolgálaton keresztül formál minket, a legtöbbet így ad.
Miért köteleződjünk el mégis Isten, a gyülekezet és a szolgálat mellett?
Mert Isten elkötelezett Isten. Krisztus elkötelezett Megváltó. Elkötelezett volt a kereszten, és most is elkötelezetten szolgál a gyülekezetek felé – esedezik értünk az Atyánál.
Nyári Attila Gyülekezeti hétvégénken elhangzott előadása nyomán